Nationale seniormesterskaber

Roskilde roeres mesterskaber ved Nationale seniormesterskaber, både Danmarksmesterskaber og Forbundsmesterskaber.

2017 | Forbundsmesterskab | Single sculler, letvægt  
Aja Runge Holmegaard

2016 | Forbundsmesterskab | Toer uden styrmand  
Jacob Barsøe
Kasper Jørgensen

DM afviklet i Holstebro på 1000 meter bane. Derfor kun forbundsmesterskaber. 

2015 | Danmarksmesterskab | Firer uden styrmand  
Jacob Barsøe
Sophus Johannesen
Andreas Dyrby
Kasper Jørgensen

2015 | Danmarksmesterskab | Toer uden styrmand  
Kasper Jørgensen
Martin Kristensen

2014 | Danmarksmesterskab | Firer uden styrmand  
Jacob Barsøe
Sophus Johannesen
Andreas Dyrby
Kasper Jørgensen

2013 | Forbundsmesterskab | Single sculler, letvægt  
Aja Runge Holmegaard

2012 | Danmarksmesterskab | Otter med styrmand  
Martin Skovsgaard Batenburg
Kasper Jørgensen
Christian Place Pedersen
Jens Vilhemsen
Jacob Barsøe
Sophus Johannesen
Andreas Dyrby
Joachim Sutton
Styrmand: Ulrich Høgstedt

2011 | Danmarksmesterskab | Otter med styrmand  
Martin Skovsgaard Batenburg
Kasper Jørgensen
Christian Place Pedersen
Daniel Zielinski
Jens Vilhemsen
Jacob Barsøe
Sophus Johannesen
Ulrich Høgstedt
Styrmand: Signe Bech

2011 | Danmarksmesterskab | Firer uden styrmand  
Jacob Barsøe
Daniel Zielinski
Jens Vilhemsen
Kasper Jørgensen

2010 | Danmarksmesterskab | Otter med styrmand  
Martin Skovsgaard Batenburg
Kasper Jørgensen
Christian Place Pedersen
Daniel Zielinski
Jens Vilhemsen
Jacob Barsøe
Sophus Johannesen
Ulrich Høgstedt
Styrmand: Signe Bech

2009 | Danmarksmesterskab | Firer uden styrmand  
Martin Skovsgaard Batenburg
Kasper Jørgensen
Christian Place Pedersen
Daniel Zielinski

2009 | Danmarksmesterskab | Dobbelt firer uden styrmand  
Martin Skovsgaard Batenburg
Kasper Jørgensen
Christian Place Pedersen
Sophus Johannesen

2008 | Danmarksmesterskab | Dobbelt firer uden styrmand  
Martin Skovsgaard Batenburg
Kasper Jørgensen
Christian Place Pedersen
Sophus Johannesen

2006  |Danmarksmesterskab | Toer uden styrmand, letvægt  
Martin Skovsgaard Batenburg
Kasper Jørgensen

2004 | Danmarksmesterskab | Dobbelt sculler, letvægt  
Martin Skovsgaard Batenburg
Kasper Jørgensen

2003 | Danmarksmesterskab| Dobbelt sculler, letvægt  
Christian Place Pedersen
Kasper Jørgensen

2001 | Danmarksmesterskab | Dobbelt sculler  
Peter Sylvest Jensen
Bo Kaliszan

2000 | Danmarksmesterskab | Dobbelt sculler  
Jakob Thanning
Bo Kaliszan

1999 | Danmarksmesterskab | Dobbelt firer uden styrmand  
Torben Bech Jensen
Heine Borch
Jakob Thanning
Bo Kaliszan

1999 | Danmarksmesterskab | Dobbelt sculler  
Jakob Thanning
Bo Kaliszan

1998 | Danmarksmesterskab | Dobbelt sculler  
Jakob Thanning
Bo Kaliszan

1995 | Forbundsmesterskab | Dobbelt sculler, letvægt  
Rasmus Pedersen
Torben Bech Jensen

1995 | Danmarksmesterskab | Single sculler  
Bo Kaliszan

1987 | Forbundsmesterskab | Dobbelt sculler, letvægt  
Bo Vestergaard
Niels Foldager Sørensen

1986 | Forbundsmesterskab | Dobbelt firer uden styrmand  
Simon Bolvig
Michael Frei
Peer Larsen
Niels Foldager Sørensen

1979 | Danmarksmesterskab | Toer med styrmand  
Kim Rørbæk
Sven Lyster
styrmand Torben Hansen

1978 | Danmarksmesterskab | Toer med styrmand  
Kim Rørbæk
Sven Lyster
styrmand Torben Hansen

1977 | Danmarksmesterskab | Toer med styrmand  
Kim Rørbæk
Sven Lyster
styrmand Gorm Jacobsen

1976 | Danmarksmesterskab | Toer med styrmand  
Mogens Juul Rasmussen
Kim Rørbæk
styrmand Gorm Jacobsen

1975 | Danmarksmesterskab | Toer uden styrmand  
Mogens Juul Rasmussen
Kim Rørbæk

1975 | Danmarksmesterskab | Dobbelt sculler  
Judith Andersen, Roskilde Roklub
Hanne Petersen, Danske Studenters Roklub

1975 | Danmarksmesterskab | Toer med styrmand  
Mogens Juul Rasmussen
Kim Rørbæk
styrmand Søren V. Hansen

1974 | Danmarksmesterskab | Dobbelt sculler  
Judith Andersen, Roskilde Roklub
Hanne Petersen, Danske Studenters Roklub

1974 | Danmarksmesterskab | Toer med styrmand  
Mogens Juul Rasmussen
Kim Rørbæk
styrmand H. Gottschalck

1973 | Danmarksmesterskab | Dobbelt firer med styrmand  
Judith Andersen, Roskilde Roklub
Inger Bisgaard Andersen, Roskilde Roklub
Susanne Rørsgaard, Danske Studenters Roklub
Anette Worsøe, Danske Studenters Roklub
styrmand Lena Baden, Damernes Roklub

1973 | Danmarksmesterskab | Toer med styrmand  
Mogens Juul Rasmussen
Kim Rørbæk
styrmand Flemming Raun Petersen

1973 | Danmarksmesterskab | Dobbelt sculler  
Judith Andersen
Inger Bisgaard Andersen

1969 | Danmarksmesterskab | Single sculler  
Judith Andersen

1967 | Danmarksmesterskab | Toer med styrmand  
Erik Kjær
Ralph Jørgensen
styrmand Niels Larsen

1966 || Danmarksmesterskab | Toer med styrmand  
Erik Kjær
Ralph Jørgensen
styrmand Niels Larsen

1965 | Danmarksmesterskab | Toer med styrmand  
Erik Kjær
Ralph Jørgensen
styrmand Carl Verner Horney

1958 | Danmarksmesterskab | Letvægtsfirer med styrmand  
John Hestbæk
Leif Brandt Petersen
Bjarne Jørgensen
Vagn Hestbæk
styrmand Kaj Rasmussen

1956 | Danmarksmesterskab | Toer uden styrmand  
Finn Pedersen
Kjeld Østrøm

1954 | Danmarksmesterskab | Toer uden styrmand  
Finn Pedersen
Kjeld Østrøm

1953 | Danmarksmesterskab | Toer uden styrmand  
Finn Pedersen
Kjeld Østrøm

1952 | Danmarksmesterskab | Toer uden styrmand  
Aage Gregersen
Kjeld Østrøm

1950 | Danmarksmesterskab | Toer med styrmand  
Finn Pedersen
Kai Suhr
styrmand Carl Ebbe Andersen

1948 | Danmarksmesterskab | Toer med styrmand  
Finn Pedersen
Tage Henriksen
styrmand Carl Ebbe Andersen

1947 | Danmarksmesterskab | Toer med styrmand  
Finn Pedersen
Tage Henriksen
styrmand Carl Ebbe Andersen

1945 | Danmarksmesterskab | Toer med styrmand  
Vagn Geert Jensen
Tage Henriksen
styrmand Carlo Hansen

1939 | Danmarksmesterskab | 4-årers inrigger  
Knud Svarre Nielsen
Erik Fokdal
Poul Beck
Johs. Andresen
styrmand Hilmer Bøttcher

1936 | Danmarksmesterskab | 4-årers inrigger   
Knud Riis
Axel Weidemann
Henry Skaarup
Erik Bøgh
styrmand Poul Hansen

1935 | Danmarksmesterskab | 2-årers inrigger   
Henry Skaarup
Erik Bøgh
styrmand Verner Stoltenberg

1934 | Danmarksmesterskab | Letvægtsfirer med styrmand  
Svend Nielsen
Herluf Arndt
Svend Jørgensen
Einar Nielsen
styrmand Tage Hansen

1931 | Danmarksmesterskab | 4-årers inrigger   
Henry Skaarup
Kaj Hansen
Hans Jørgen Larsen
Erik Bøgh
styrmand W. Toftegaard Nielsen

1930 | Danmarksmesterskab | 4-årers inrigger   
V. Secher
Kaj Hansen
Hans Jørgen Larsen
Erik Bøgh
styrmand W. Toftegaard Nielsen

1929 | Danmarksmesterskab | 4-årers inrigger   
V. Secher
Kaj Hansen
Hans Jørgen Larsen
Erik Bøgh
styrmand W. Toftegaard Nielsen

1921 | Danmarksmesterskab | 2-årers inrigger  
Chr. Christiansen
Chr. Winckelmann
styrmand S. Sørensen