Nationale juniormesterskaber

Nationale Juniormesterskaber

Juniormesterskaber & Årgangsmesterskaber

 

1979 Juniormesterskab
Dobbelt firer med styrmand  
  

Marianne Hansen, Roskilde Roklub
Tine Borg, Roskilde Roklub
Birgitte Bo, Lyngby Dame Roklub
Kirsten Plum, Lyngby Dame Roklub
styrmand Anne Marie

     
1981 Juniormesterskab
Single sculler  
  Torben Hansen
     
1983 Juniormesterskab
Dobbelt firer uden styrmand  
  Niels Foldager Sørensen
Flemming Eske Hansen
Peer Larsen
Simon Bolvig
     
1983 Årgangsmesterskab (12-14 år)
Dobbelt sculler  
  Helene Nielsen
Anne Rasmussen
     
1983 Årgangsmesterskab (14-16 år)
Dobbelt firer med styrmand  
  Karin Petersen
Hjørdis Westergaard
Susanne Buck
Lone Graversen
styrmand Lisa Damlund
     
1983 Årgangsmesterskab (14-16 år)
Dobbelt sculler  
  Flemming Eske Hansen
Simon Bolvig
     
1984 Juniormesterskab
Dobbelt firer uden styrmand  
  Niels Foldager Sørensen
Flemming Eske Hansen
Peer Larsen
Simon Bolvig
     
1989 Årgangsmesterskab (14-16 år)
Dobbelt sculler  
 

Søren Vesth
Bo Kaliszan

     
1991 Juniormesterskab
Dobbelt sculler  
  Torben Bech Jensen
Bo Kaliszan
     
1991 Årgangsmesterskab (14-16 år)
Dobbelt sculler  
  Martin Nielsen
Kasper Jørgensen
     
1994 Juniormesterskab
Single sculler  
  Jakob Thanning
     
1996 Årgangsmesterskab (12-14 år)
Dobbelt sculler  
  Daniel Zielinski
Carsten Finderup
     
1997 Årgangsmesterskab (14-16 år)
Dobbelt sculler  
  Daniel Zielinski
Carsten Finderup
     
1998 Årgangsmesterskab (14-16 år)
Dobbelt sculler  
  Daniel Zielinski
Carsten Finderup
     
1999 Juniormesterskab
Dobbelt sculler  
  Daniel Zielinski
Carsten Finderup
     
1999 Juniormesterskab
Dobbelt firer uden styrmand  
  Christian Pedersen
Martin Christensen
Daniel Zielinski
Carsten Finderup
     
2000 Årgangsmesterskab (14-16 år)
Dobbelt sculler  
 

Anna Peuliche
Sisse Bertelsen

     
2000 Juniormesterskab
Dobbelt sculler  
 

Daniel Zielinski
Christian Pedersen

     
2000 Juniormesterskab
Dobbelt firer uden styrmand  
  Daniel Zielinski
Mads Philipsen
Lauritz Jørgensen
Christian Pedersen
     
2006 Årgangsmesterskab (14-16 år)
Single sculler  
  Aja Runge Holmegaard
     
2010 Årgangsmesterskab (14-16 år)
Single sculler  
  Andreas Dyrby
     
2010 Juniormesterskab
Firer uden styrmand  
  Mads Brogaard
Joachim Sutton
Victor August Stokholm Lous
Andreas Dyrby
     
2012 Årgansmesterskab (13 år)
Single sculler  
  Bastian Secher
     
2014 Årgansmesterskab (15 år)
Single sculler  
  Bastian Secher
     
2014 Juniormesterskab
Single sculler  
  Bastian Secher
     
2015 Årgangsmesterskab (12-14 år)
Dobbelt sculler  
  Victoria Munch
Caroline Munch
     
2015 Årgangsmesterskab (14 år)
Single sculler  
  Victoria Munch
     
2016 Juniormesterskab
Single sculler  
  Bastian Secher
     
2017 Årgangsmesterskab (14-16 år)
Dobbelt sculler  
  Victoria Munch
Caroline Munch
     
2017 Juniormesterskab
Single sculler  
  Bastian Secher