Internationale mesterskaber

Internationale mesterskaber

Olympiske Lege, Verdensmesterskaber, Europamesterskaber og Nordiske Mesterskaber

 

1933 Åbne Norske Mesterskab, Horten
4-årers inrigger
  Poul Leth
Henry Skaarup
Hans Jørgen Larsen
Erik Bøgh
styrmand W. Toftegaard Nielsen
1948 Olympiske Lege, London
Toer med styrmand
  Tage Henriksen
Finn Pedersen
styrmand Carl Ebbe Andersen
1954 Europamesterskab, Amsterdam
Toer uden styrmand
  Finn Pedersen
Kjeld Østrum
1965 Nordisk Mesterskab
Toer med styrmand
  Erik Kjær
Ralph Jørgensen
styrmand Carl Verner Horney
1971 Nordisk Mesterskab, Åbo
Dobbelt sculler
  Judith Lyster, Roskilde Roklub
Hanne Petersen, Danske Studenters Roklub
1975 Nordisk Mesterskab, Stockholm
Dobbelt sculler
  Judith Lyster, Roskilde Roklub
Hanne Petersen, Danske Studenters Roklub
1975 Nordisk Mesterskab, Stockholm
Toer med styrmand
  Kim Rørbæk
Mogens Juul Rasmussen
styrmand Søren Vendel Hansen
1982 Nordisk Junior Mesterskab, Valkeakoski
Single sculler
  Bettina Ludvigsen
1994 Nordisk Junior Mesterskab, Hjelmsjö
Otter med styrmand
  Jakob Thanning, Roskilde Roklub
Morten Sjørslev, Roskilde Roklub
Jesper Skytte, Nykøbing F. Roklub
Bue Hesby, Odense Roklub
Carl Christiansen, Københavns Roklub
André Røssel, Københavns Roklub
Bjarne Horn, Fredericia Roklub
Thomas Højgaard, N.S. Roklub
styrmand Jens Grambo Hansen, Nykøbing F. Roklub
1995 Nordisk Junior Mesterskab, Årungen
Dobbelt sculler
  Jakob Thanning, Roskilde Roklub
Thomas Vilhemsen, Middelfart Roklub
1995 Verdensmesterskab, Tampere
Otter med styrmand, letvægt
 

Torben Bech Jensen, Roskilde Roklub
Carsten Glud, Bagsværd Roklub
Søren Henrichsen, Roklubben Ægir
Thomas Croft Buck, Bagsværd Roklub
Johnny Bo Andersen, Odense Roklub
Bo Vestergaard, Danske Studenters Roklub
Michael Jensen, Nykøbing F. Roklub
Jeppe Kollat Jensen, Lyngby Roklub
styrmand Dennis Larsen

1998 Baltic Cup, Stockholm
Dobbelt firer uden styrmand
  Daniel Zielinski, Roskilde Roklub
Carsten Finderup, Roskilde Roklub
Niclas Raft, Birkerød Roklub
Nikolaj Krarup, Birkerød Roklub
 
2000 Åbent Nordisk Junior Mesterskab, Sorø
Dobbelt sculler
  Peter Tycho Axelsen
Christian Place Pedersen
 
2002 Åbent Nordisk Junior Mesterskab, Finland
Dobbelt firer uden styrmand
  Sine Christiansen, Hadsund Roklub
Anna Peuliche, Roskilde Roklub
Louise Hvidt, Sorø Roklub
Sara Kjerri, Sorø Roklub
 
2004 Åbent Nordisk Junior Mesterskab, Sorø
Dobbelt firer uden styrmand
  Mads Oddershede, Roskilde Roklub
Martin Skovsgaard Batenburg, Roskilde Roklub
Nils Henrik Stene, Roklubben Furesø
Henrik Stephansen, Roklubben Furesø
 
2005 Åbent Nordisk Junior Mesterskab, Sorø
Dobbelt firer uden styrmand
  Martin Skovsgaard Batenburg, Roskilde Roklub
Christian Noll Nielsen, Randers Roklub
Nils Henrik Stene, Roklubben Furesø
Henrik Stephansen, Roklubben Furesø
 
2005 Åbent Nordisk Junior Mesterskab, Sorø
Otter med styrmand
 

Martin Skovsgaard Batenburg, Roskilde Roklub
Christian Noll Nielsen, Randers Roklub
Nils Henrik Stene, Roklubben Furesø
Henrik Stephansen, Roklubben Furesø

 
2006 Åbent Nordisk Junior Mesterskab, Norge
Dobbelt firer uden styrmand
 

Aja Runge Holmegaard, Roskilde Roklub
Cathrine Østerberg, Odense Roklub
Cecilie Nørregaard, Lyngby Dameroklub
Lone B. Rasmussen, Maribo Roklub

 
2007 Åbent Nordisk Junior Mesterskab, Norge
Dobbelt sculler
 

Aja Runge Holmegaard, Roskilde Roklub
Lone B. Rasmussen, Maribo Roklub

 
2012 OL-bronze, London
Letvægtsfirer uden styrmand
 

Kasper Winther Jørgensen, Roskilde Roklub
Morten Jørgensen, Næstved Roklub
Jacob Barsøe, Roskilde Roklub
Eskild Ebbesen, Danske Studenters Roklub

 
2013 Åbent Nordisk Junior Mesterskab, Sverige
Dobbelt firer
 

Andreas Dyrby, Roskilde Roklub
Joachim Sutton, Roskilde Roklub
Nick Larsen, Odense Roklub
Oliver Rying Thomsen, Lyngby Roklub

 
2013 Europamesterskab, Spanien
Letvægtsfirer uden styrmand
 

Kasper Winther Jørgensen, Roskilde Roklub
Morten Jørgensen, Næstved Roklub
Jacob Barsøe, Roskilde Roklub
Jacob Søgaard, Bagsværd Roklub

 
2013 Verdensmesterskab, Sydkorea
Letvægtsfirer uden styrmand
 

Kasper Winther Jørgensen, Roskilde Roklub
Morten Jørgensen, Næstved Roklub
Jacob Barsøe, Roskilde Roklub
Jacob Søgaard, Bagsværd Roklub

 
2014 Europamesterskab, Beograd
Letvægtsfirer uden styrmand
 

Kasper Winther Jørgensen, Roskilde Roklub
Morten Jørgensen, Næstved Roklub
Jacob Barsøe, Roskilde Roklub
Jacob Søgaard, Bagsværd Roklub

 
2014 Verdensmesterskab, Amsterdam
Letvægtsfirer uden styrmand
 

Kasper Winther Jørgensen, Roskilde Roklub
Morten Jørgensen, Næstved Roklub
Jacob Barsøe, Roskilde Roklub
Jacob Søgaard, Bagsværd Roklub

Holdet satte ny verdensrekord
i semifinalen:

5:43:15
2015 Åbent Nordisk Junior Mesterskab, Norge
Dobbelt firer
 

Simone Sørensen, Roskilde Roklub
Ida Petersen, Holstebro Roklub
Marta Kempf, Odense Roklub
Anne Larsen, Odense Roklub

 
2015 Åbent Nordisk Junior Mesterskab, Norge
Dobbelt firer
 

Bastian Secher, Roskilde Roklub
Emil Eigenbrod, Bagsværd Roklub
Emil Lenzing, Lyngby Roklub
Malthe Rusbjerg, Odense Roklub

 
2016 Åbent Nordisk Junior Mesterskab, Sverige
Dobbelt sculler
 

Bastian Secher, Roskilde Roklub
Jakob Lillelund, Sorø Roklub

 
2016 Åbent Nordisk Junior Mesterskab, Sverige
Single sculler
 

Simone Sørensen, Roskilde Roklub

 
2016 OL-sølv, Rio
Letvægtsfirer uden styrmand
 

Jacob Barsøe, Roskilde Roklub
Jacob Søgaard, Bagsværd Roklub
Kasper Winther Jørgensen, Roskilde Roklub
Morten Jørgensen, Næstved Roklub

 
2017 Åbent Nordisk Junior Mesterskab, Finland
Single sculler
  Bastian Secher  
2017 Åbent Nordisk Junior Mesterskab, Finland
Dobbelt firer
  Oliver Tolstrup Christensen, Roskilde Roklub
Oliver Jerkovic, Bagsværd Roklub
Jacob Lenzing, Lyngby Roklub
Jonas Lund, Roklubben Furesø