Nationale Juniormesterskaber

Juniormesterskaber & Årgangsmesterskaber

1979 Juniormesterskab
Dobbelt firer med styrmand

Marianne Hansen, Roskilde Roklub
Tine Borg, Roskilde Roklub
Birgitte Bo, Lyngby Dame Roklub
Kirsten Plum, Lyngby Dame Roklub
styrmand Anne Marie

1981 Juniormesterskab
Single sculler
Torben Hansen
1983 Juniormesterskab
Dobbelt firer uden styrmand
Niels Foldager Sørensen
Flemming Eske Hansen
Peer Larsen
Simon Bolvig
1983 Årgangsmesterskab (12-14 år)
Dobbelt sculler
Helene Nielsen
Anne Rasmussen
1983 Årgangsmesterskab (14-16 år)
Dobbelt firer med styrmand
Karin Petersen
Hjørdis Westergaard
Susanne Buck
Lone Graversen
styrmand Lisa Damlund
1983 Årgangsmesterskab (14-16 år)
Dobbelt sculler
Flemming Eske Hansen
Simon Bolvig
1984 Juniormesterskab
Dobbelt firer uden styrmand
Niels Foldager Sørensen
Flemming Eske Hansen
Peer Larsen
Simon Bolvig
1989 Årgangsmesterskab (14-16 år)
Dobbelt sculler

Søren Vesth
Bo Kaliszan

1991 Juniormesterskab
Dobbelt sculler
Torben Bech Jensen
Bo Kaliszan
1991 Årgangsmesterskab (14-16 år)
Dobbelt sculler
Martin Nielsen
Kasper Jørgensen
1994 Juniormesterskab
Single sculler
Jakob Thanning
1996 Årgangsmesterskab (12-14 år)
Dobbelt sculler
Daniel Zielinski
Carsten Finderup
1997 Årgangsmesterskab (14-16 år)
Dobbelt sculler
Daniel Zielinski
Carsten Finderup
1998 Årgangsmesterskab (14-16 år)
Dobbelt sculler
Daniel Zielinski
Carsten Finderup
1999 Juniormesterskab
Dobbelt sculler
Daniel Zielinski
Carsten Finderup
1999 Juniormesterskab
Dobbelt firer uden styrmand
Christian Pedersen
Martin Christensen
Daniel Zielinski
Carsten Finderup
2000 Årgangsmesterskab (14-16 år)
Dobbelt sculler

Anna Peuliche
Sisse Bertelsen

2000 Juniormesterskab
Dobbelt sculler

Daniel Zielinski
Christian Pedersen

2000 Juniormesterskab
Dobbelt firer uden styrmand
Daniel Zielinski
Mads Philipsen
Lauritz Jørgensen
Christian Pedersen
2006 Årgangsmesterskab (14-16 år)
Single sculler
Aja Runge Holmegaard
2010 Årgangsmesterskab (14-16 år)
Single sculler
Andreas Dyrby
2010 Juniormesterskab
Firer uden styrmand
Mads Brogaard
Joachim Sutton
Victor August Stokholm Lous
Andreas Dyrby
2012 Årgansmesterskab (13 år)
Single sculler
Bastian Secher
2014 Årgansmesterskab (15 år)
Single sculler
Bastian Secher
2014 Juniormesterskab
Single sculler
Bastian Secher
2015 Årgangsmesterskab (12-14 år)
Dobbelt sculler
Victoria Munch
Caroline Munch
2015 Årgangsmesterskab (14 år)
Single sculler
Victoria Munch
2016 Juniormesterskab
Single sculler
Bastian Secher
2017 Årgangsmesterskab (14-16 år)
Dobbelt sculler
Victoria Munch
Caroline Munch
2017 Juniormesterskab
Single sculler
Bastian Secher

Roskilde Roklubs sponsorer

RIR Revision Forum Advokater Home Roskilde Avis Renovations Transport Spar Nord Roskilde Roklubs sponsorer

Roskilde Roklub - Havnevej 47 B - 4000 Roskilde - Tlf.: 46 35 09 28 - Tlf. kontor: 46 35 22 28 - E-mail: kontakt@roskilderoklub.dk

Powered by EasyPage CMS